Czy kultura potrzebuje młodzieży, czy młodzież potrzebuje kultury?

Centrum Kultury 105 w Koszalinie otrzymało dofinansowanie w ramach programu Dom Kultury+ z NCK, na realizację projektu pt.:„Czy kultura potrzebuje młodzieży, czy młodzież potrzebuje kultury?”.

Nasze działanie ma na celu przywrócenie i na nowo zbudowanie relacji i dialogu z młodzieżą, platformą tego dialogu ma być kultura. Chcemy ich zachęcić do aktywności poprzez opracowanie wspólnie z nimi nowatorskich działań animacyjnych, będących odpowiedzią na ich potrzeby i zainteresowania, wzmocnić ich tożsamości, wydobyć talenty.

Przeprowadzimy w tym środowisku dogłębną diagnozę opartą na dialogu,w formie dwudniowych warsztatów wspólnie z przedstawicielami grup młodzieżowych (tutaj nawiążemy współpracę z koszalińskimi liceami oraz stowarzyszeniami działającym na rzecz młodzieży, oraz środowiskiem osób z niepełnosprawnościami i innymi nieformalnymi grupami młodzieżowymi),opracujemy wspólnie ankietę, tak by dotrzeć do szerokiego grupy odbiorców i usłyszeć ich zdanie.

Efektem tych działań ma być wypracowanie i wybranie 4 najciekawszych projektów i wspólnie ich zrealizowanie przez CK 105 i młodzież. Przy czym CK mam być tylko moderatorem, a twórcami i młodzież. Zarówno warsztaty jak i ewaluację przeprowadzi ekspert we współpracy z Animatorem i zespołem pracowników CK 105.

Warsztaty zostaną poprzedzone 8 spotkaniami w szkołach - liceach i młodzieżowych organizacjach pozarządowych w celu zapoznania środowiska z ideą projektu, wyłonienia z pośród nich liderów którzy stworzą grupę roboczą. Grupa robocza będzie pracowała nad diagnozą, opracuje ankietę, która zostanie udostępniona szerszemu gronu oraz opracują główne założenia wyboru projektów do realizacji.