Wystawa „Sierpień ’80 oczami młodych”

Miejsce: Centrum Kultury 105 w Koszalinie
Termin: 11.09. - 25.09.2015 r.

Organizatorzy: Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy SOLIDARNOŚĆ region Koszaliński Pobrzeże oraz Instytut Pamięci Narodowej
Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Nardowi Polskiemu Oddział w Szczecinie oraz Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi w Szczecinie zorganizowało konkurs plastyczny zatytułowany „Sierpień ’80 oczami młodych”. Efektem projektu są stworzone przez młodych ludzi plakaty, które zamieszczone zostały na prezentowanej wystawie oraz w publikacji wydanej przez IPN.

Prace uczestników konkursu mogą wzbudzać dyskusje, ale są obrazem, jak młodzież rozumie i postrzega wydarzenia Sierpnia ’80 i pierwszej „Solidarności”. Patrycja Kusiak, autorka zwycięskiej pracy, napisała: „W mojej pracy posłużyłam się daleko idącą symboliką. W ten sposób ukazałam kwiaty, które rozkwitają, podnoszą się, pod wpływem ożywczego deszczu. Nieprzypadkowo kwiatami tymi są maki – kwiaty typowo polskie, o barwach narodowych. Maki symbolizują polskie społeczeństwo, a „Solidarność” jest „ożywczym deszczem”, który pobudza ludzi do życia i walki”.

Ekspozycja składa się z 16 plakatów o wymiarach 100/70 cm.

Patrycja_Kusiak.jpg

ukasz_Czub.jpg