fb.png in.png yt.png tt.png

Wydarzenie upamiętniające inwazję Rosji na Ukrainę „Odebrane dzieciństwo”

1. Kino Kryterium
  2. Wstęp wolny!
  3. Niedziela, 25.02.2024
  4. Godz. 15:00
W programie:
  • promocja książki „To nie był słoń, to był lęk”,
  • premiera krótkometrażowego filmu „Koniec rysowania księżniczek”,
  • występ bohaterów filmu,
  • spotkanie z twórcami filmu.
Тематичний вечір присвячений дітям-жертвам російської агресії «Вкрадене дитинство». 25.02.2024 год. 15.00 Кінотеатр Kryterium, вул. Zwycięstwa 105, Koszalin

В програмі:
  • Презентація книги « То був не слон, а повітряна тривога»
  • Прем'єра короткометражного фільму «Кінець малювання принцес»
  • артистичний виступ учасників зйомок
  • зустріч з творцями фільму
Вхід вільний!

Wiosną 2022 roku poprosiliśmy dzieci, które przybyły z Ukrainy do Koszalina po wybuchu wojny, o namalowanie swojej Ukrainy. Dzieci namalowały obrazy swojej tęsknoty za ojczyzną, tatą broniącym kraju, kochaną babcią, rodzinnym domem, ulubionymi zwierzakami, znajomym podwórkiem, za spokojną zieloną, parkową alejką. Wiedzieliśmy, że
takie prace nigdy nie powinny powstać, a rysunki nigdy nie powinny być narysowane w takiej formie. Niemniej rysunki powstały i zapragnęliśmy się nimi podzielić ze światem... Wystawa pt.: „Pokażę Wam moją Ukrainę” miała premię 1 czerwca 2022. Na kanwie rysunków powstał przejmujący kalendarz „365 dni walki o wolność”. Film, na którego premierę pragniemy Państwa zaprosić jest kontynuacją historii tych dzieci - autorów rysunków.

W trakcie nagrań do filmu zrodził się pomysł, aby na podstawie rozmów z dziećmi powstała książka. Opowieść o tym, jak wyglądał ich dawny, bezpieczny, dziecięcy świat. I jak to beztroskie dzieciństwo zakończyło się 24 lutego. W książce głos zabierają wyłącznie dzieci. Poznacie Państwo ich imiona, zobaczycie ich twarze, obejrzycie rysunki.

Te dzieci to być może najważniejsze, choć nie dosłowne, ofiary wojny. Dlatego przez wiele
godzin wysłuchiwaliśmy ich historii, a potem je tłumaczyliśmy - po to, żeby zapisać i utrwalić świadectwo tych dzieci. Ich opowieści, wspomnienia, refleksje, zebrane w jednym miejscu, składają się na tę książkę.
Centrum Kultury 105 w Koszalinie
ul. Zwycięstwa 105