Przegląd Kina Niemieckojęzycznego

03.12.2022

pexels-photo-109629.jpeg

Centrum Kultury 105 w Koszalinie oraz Katedra Filologii Germańskiej Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej 3-4 grudnia 2022 r. zapraszają na Przegląd kina Niemieckojęzycznego.

Bilety:
12 zł – jednorazowy
40 zł – karnet na wszystkie filmy

Bd_systemu.jpg3 grudnia, godz. 17:00 (Club 105)
„Błąd systemu”

Reż.: Nora Fingscheidt; Obsada: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide; gat.: Dramat; Niemcy 2020; 118 min.

Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”. Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

kup_bilet.jpg

Fabian_albo_wiat_schodzi_na_psy.jpg3 grudnia, godz. 19:15 (Club 105)
„Fabian albo świat schodzi na psy”
Reż.: Dominik Graf; Obsada: Saskia Rosendahl, Tom Schilling, Meret Becker; gat.: Dramat; Niemcy / Austria 2022; 173 min.

Berlin, rok 1931. Zmierzch Republiki Weimarskiej. Miejskie życie toczy się tu szybko i intensywnie, choć wciąż pobrzmiewają duchy niezabliźnionych ran z przeszłości oraz niepewność związana z tym, co nadejdzie. Codziennością rządzi chaos, daje się wyczuć wyraźny społeczny ferment. Miejskie szlaki przecieramy wraz z aspirującym pisarzem Jakobem Fabianem. Do spółki ze swoim najlepszym przyjacielem Stephanem Labude prowadzą nocne życie, odwiedzając coraz to dziwniejsze lokale. Miejsca, gdzie polityczne dyskusje mieszają się z rozmowami o sztuce, a poważne tematy często ustępują taniej rozrywce. Ten osobliwy miejski labirynt wydaje się w równej mierze ekscytujący, co opresyjny. Szansą na odnalezienie właściwej drogi okazuje się dla Jakoba spotkanie z początkującą aktorką, która szybko zweryfikuje jego dotychczasowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

kup_bilet.jpg

Rimini.jpg4 grudnia, godz. 17:00 (Club 105)
„Rimini”
Reż.: Ulrich Seidl; Obsada: Michael Thomas, Tessa Göttlicher, Hans-Michael Rehberg; gat.: Dramat; Niemcy / Austria / Francja 2022; 114 min.

Richie Bravo, mimo że wciąż nosi się jak gwiazda rocka, najlepsze lata artystycznej kariery ma już za sobą. Podstarzałemu austriackiemu szansoniście pozostało jedynie odcinać kupony od dawnej popularności. Jednak na grupach emerytów, odwiedzających poza sezonem włoskie Rimini, gdzie rozgrywa się akcja filmu, jego tlenione blond włosy, błyszczący garnitur oraz głos wciąż robią spore wrażenie. Mężczyzna skrupulatnie to wykorzystuje. W trakcie wieczornych występów w hotelu prezentuje dawne muzyczne szlagiery. Sprzedaje pamiątki, w razie potrzeby wynajmie swoją willę, a dla najwierniejszych fanek będzie też świadczył inne usługi.

kup_bilet.jpg

Kawaek_nieba.jpg4 grudnia, godz. 19:15 (kino Kryterium)
„Kawałek nieba”

Reż.: Michael Koch; Obsada: Michèle Brand, Simon Wisler, Jeroen Engelsman; gat.: Dramat obyczajowy; Szwajcaria / Niemcy 2022; 137 min.

W odległej górskiej wiosce Anna wbrew wszelkim przeciwnościom stara się zachować swoją miłość do Marco.