Wystawa indywidualna Wacława Wantucha pn.: „Akt. Obrazy i Rysunki”

Wystawa indywidualna Wacława Wantucha pn.: „Akt. Obrazy i Rysunki”

31.08.2022

Job_0151.jpg

Termin: 31.08-16.10.2022 r.
Wernisaż: 31 sierpnia godzina 18:00
Centrum Kultury 105 Bałtycka Galeria Sztuki

Wacław Wantuch, po ukończonych w 1993 r. studiach, na wydziale rzeźby, w krakowskiej ASP, zamienił dłuto na obiektyw i zaczął zajmować się wyłącznie fotografią. Stal się najbardziej rozpoznawalnym współczesnym polskim fotografem „skończonego piękna”, czyli kobiecego aktu. Gospodarz słynnych, także zagranicą, elitarnych warsztatów, które prowadził w swojej pracowni. Autor wielu wystaw indywidualnych i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiej fotografii w XXI wieku. Znany przede wszystkim ze swoich poszukiwań geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez mistrzowskie opanowanie światła.

Przełomem w jego pracy artystycznej był 2016 r. Zakończył wtedy obrazowanie fotograficzne i wrócił do korzeni malarstwa olejnego. Dziś własnoręcznie przygotowuje grunty kredowo-klejowe sprawdzone już w średniowieczu. Samodzielnie uciera farby według receptur Szkoły Flamandzkiej i weneckich starych mistrzów laserunku. Do rysunku wstępnego oraz imprimatury często używa samodzielnie wypalanego węgla drzewnego, dzięki któremu uzyskuje bogate w szarości przejścia tonalne.

Wystawa Akt. Obrazy i Rysunki to dowód, iż dla Wacława Wantucha krągłości i łuki w kobiecej nagości nadal stanowią obiekt fascynacji i nieustającej inspiracji, zamienianej w pasję do pracy rysunkowej i malarskiej. Nie uciekając od oczywistego kontekstu erotycznego swoich prac, tworzy je tak, aby były gloryfikacją kobiecego ciała, przy którym ciało mężczyzny wydaje się być „ciosane siekierą”.

Tę wystawę unikatowych dzieł, stworzonych za pomocą doskonałego warsztatu rysunkowego i malarskiego, zorganizowała Agencja Zegart, we współpracy z Galerią Sztuki SPOT\W.

 

 

wystawa-loga.png

< powrót

bip.png   logo_cikit.png   hanza_logo-napis.png   mif-logo.png

© Centrum Kultury 105
Wykonanie: strony internetowe słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font