Wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki "Drzeworyty - talizmany szczęścia"

Termin: 24.01.2014 - 28.02.2014 roku
Wernisaż: 28 stycznia, godz. 17:00
Miejsce: Bałtycka Galeria Sztuki Wystawa pn.:"Drzeworyty - talizmany szczęścia"

Zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga odległych wieków. W przeszłości drzeworyty były przygotowywane z okazji różnych festiwali i świąt ludowych, czy ważnych uroczystości rodzinnych. Z czasem były one przygotowywane tylko podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku, który jest najważniejszym świętem dla Chińczyków na całym świecie.

Drzeworyty noworoczne, których tradycja jest wciąż żywa na Tajwanie, zaliczane są do noworocznych zwyczajów. Drzeworyty przedstawiające bóstwa, bohaterów i opiekunów są żywym elementem kultury ludowej. Wykonane są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje.

W przeszłości modlono się do nich i obdarowywano się nimi nawzajem. Drzeworyty to rodzaj talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt. Wykorzystywane są także jako ozdoba mieszkania.

Drzeworyty związane są tematycznie z chińską kulturą. Tematyka drzeworytów jest różna. Przedstawiają one wyobrażenia najróżniejszych bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek.

Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku takie jak: szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Innym tematem często prezentowanym na drzeworytach są ryby. W języku chińskim słowo ryba brzmi podobnie do słowa pomyślność, dobrobyt czy bogactwo. Na wystawie prezentowane są drzeworyty z ostatnich konkursów na drzeworyt noworoczny organizowanych na Tajwanie.

Konkurs ma na celu podtrzymanie i rozwój tradycji i sztuki ludowej.

bip.png   logo_cikit.png   hanza_logo-napis.png   mif-logo.png

© Centrum Kultury 105
Wykonanie: strony internetowe słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font