Forum Wokół kina

W dniach 14-16 czerwca 2011r. w kinie Kryterium w Centrum Kultury 105 w Koszalinie odbyła się 31 edycja Forum Wokół Kina. Jest to cykliczne wydarzenie współorganizowane przez Stowarzyszenie Kina Polskie oraz jednostki zarządzające kinami w całej Polsce.Do tej pory Forum Wokół Kina odbywało się między innymi w Zamościu, Krakowie, Nowym Sączu, Ustce. Tym razem organizację przyjęło na siebie Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Forum Wokół Kina ma strukturę targów, podczas których wystawiają się i prezentują firmy z branży kinowej przedstawiające różne produkty oraz dystrybutorzy ze swymi najnowszymi ofertami dla kin. Wśród firm biorących udział w 31 Forum Wokół Kina znalazły się takie, które oferują reklamę kinową, wyposażenie sal widowiskowych oraz barów kinowych, a przede wszystkim te, które oferują najnowszą technikę cyfrową do wyświetlania filmów w kinach.

Podczas trzech dni Forum w Kinie Kryterium swoją ofertę zaprezentowało ponad dwadzieścia firm, zarówno w programie, który wypełnił trzy dni na sali kina Kryterium, jak i na stoiskach w holu kina oraz w katalogu i ulotkach. Oprócz tego swoje filmy i zwiastuny pokazało siedmiu czołowych polskich dystrybutorów filmowych. 

Najważniejszym tematem 31 Forum Wokół Kina była cyfryzacja kin. Jest to niezwykle ważny temat ostatnich miesięcy dla branży kinowej, gdyż związany jest z wymogami technologicznymi, jakie narzuca ogólnoświatowy rozwój w kierunku cyfryzacji.Pod hasłem "Cyfryzujemy kina na pierwszy polski film 3D - Bitwa Warszawska" odbył się cały środkowy dzień 31 Forum Wokół Kina. Jednym z najważniejszych punktów programu Forum związanych z cyfryzacją kin było wystąpienie przedstawicieli Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który na początku czerwca otworzył Program Operacyjny "Rozwój Kin" mający na celu dofinansowanie zakupu projektorów cyfrowych dla jak największej liczby jednosalowych polskich kin. Dwugodzinne wystąpienie przedstawicieli PISF na sali kina Kryterium spotkało się z wielkim zainteresowaniem managerów kin z całej Polski.Frekwencja podczas tego wystąpienia wyniosła ponad 200 osób. To pokazuje jak ważnym zadaniem dla podmiotów prowadzących kina jest cyfryzacja. Wystąpienie przedstawicieli PISF zostało poparte wystąpieniami przedstawicieli Sieci Kin Studyjnych, dyrektora Filmoteki Narodowej Andrzeja Goleniewskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Kina Polskie Zbigniewa Żmigrodzkiego. Wszyscy oni przekonują, iż zaistniała konieczność wyposażenia jednosalowych polskich kin w aparaturę do projekcji cyfrowych, gdyż stanowią one kulturalny przyczółek dla ambitnych polskich i światowych produkcji filmowych i dają możliwość zaprezentowania widzowi repertuaru, który nie pojawia się w komercyjnych multipleksach.Jednosalowe kina, leżące zwykle w centrach miast, na co dzień współpracujące ze szkołami, klubami osiedlowymi,ośrodkami pomocy społecznej i innymi jednostkami wspierającymi rozwój społeczny różnych grup nie mogą zostać wykluczone z ogólnoświatowego procesu rozwoju technologicznego. 

Już dziś kina odnotowują problemy związane z wypożyczaniem kopii filmowych, gdyż coraz większa ich liczba produkowana jest przez dystrybutorów na kopiach cyfrowych. Kopia taka, w odróżnieniu od kopii analogowej, czyli taśmy 35 mm, jest znacznie tańsza w produkcji, a oferowana przez nią jakość oglądania jest znacznie lepsza. Daje ona również możliwość prezentowania filmów w 3D, czyli w obrazie trójwymiarowym, co jest przyszłością dla kin na całym świecie. Wielu managerów kinowych ma dziś świadomość, że bez projektorów cyfrowych ich kina za rok, bądź dwa nie będą miały kopii filmowych do wyświetlania.

Poniżej galeria zdjęć.
Fot.: Marcin Torbiński

bip.png   logo_cikit.png   hanza_logo-napis.png   mif-logo.png

© Centrum Kultury 105
Wykonanie: strony internetowe słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font