Wystawa pn.: „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI”

flaga.jpg

Wystawa pn.: „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI”
Miejsce: most przy ul. Zwycięstwa 105 nad korytem rzeki Dzierżęcinki
Termin – 12.10. - 16.11.2018
Uroczyste otwarcie wystawy: 12.10. br godzina: 12:00
Organizator: Centrum Kultury 105 w Koszalinie

Wystawa stworzona  przez Zespół Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim z okazji emisji pierwszej monety z wizerunkami ojców niepodległości – prezentującej Józefa Piłsudskiego.Wystawa pokazuje Józefa Piłsudskiego jako wizjonera i charyzmatycznego przywódcę, który zjednoczył tysiące ludzi i porwał ich do walki o niepodległość.

Poszczególne wątki przedstawiają Komendanta jako dalekowzrocznego polityka, dowódcę wojskowego obdarzonego zaufaniem podkomendnych, obywatela o demokratycznych przekonaniach, człowieka otoczonego legendą, ale przede wszystkim męża stanu, który jako Tymczasowy Naczelnik Państwa wziął na siebie ciężar odpowiedzialności za los odradzającej się ojczyzny. To również opowieść o dylematach, trudnych decyzjach, podejmowaniu ryzyka, niepowodzeniach i sukcesach.Wystawa prowadzi widza od momentu przełomowego – odzyskania niepodległości – drogą, którą wybrał Piłsudski, idąc za marzeniem o wolnej Polsce.

Ekspozycja będzie prezentowana na planszach umocowanych na barierkach od strony parku.Otwarcie będzie wzbogacone recitalem Przemysława Majewskiego znanego pod pseudonimem 4PSOLO.