Wystawa „Anioły nicią i igłą malowane”

23.09.2021

IMG_20210328_135414_1.jpg

Miejsce: Centrum Kultury 105 w Koszalinie hol kina Kryterium
Termin: 23.09. - 17.10.2021 rok

Wystawa aniołów pod nazwą „Anioły nicią i igłą malowane” to prezentacja kolekcji ręcznie uszytych lalek-aniołów, które są odzwierciedleniem kobiecych sylwetek, charakterów, stylów. Anioły powstały podczas realizacji Regionalnej Inicjatywy Obywatelskiej dofinansowanej z Programu Społecznik na lata 2019-2021. Fundacja Projekty Kreatywne zorganizowała warsztaty szycia, w których wzięło udział 40 niezwykłych kobiet. Kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia była artysta-plastyk Anna Zaręba.

Uczestniczki zajęć wykreowały postaci aniołów bliskie ich sercom, odzwierciedlające ich osobowości i temperamenty. Gdy na nie patrzymy, wydaje się, że to miniaturowe sylwetki ludzkie, tak jakby anioły z sąsiedztwa.

Można też powiedzieć, że te ręcznie szyte lalki stanowią most pokoleniowy pomiędzy naszymi babciami i prababciami, które bawiły się szmacianymi lalkami, a współczesnymi kobietami, które używając tradycyjnej formy szytej nadały jej nowoczesny i indywidualny rys.

Warto spojrzeć na motyw anioła z zupełnie innej strony – jako stworzenia wyrwanego ze sfery sacrum i przenikającego nasze codzienne, zwyczajne życie.

Anioł to motyw pojawiający się w sztukach wizualnych bardzo często i od czasów najdawniejszych. Te piękne skrzydlate stworzenia, zgodnie z tradycją chrześcijańską, były posłańcami Boga i niekiedy przyjmowały postać materialną, by zejść na Ziemię.

A co gdyby się okazało, że anioły są wśród nas? A może to zwykły-niezwykły człowiek?