Warsztaty z tworzenia filmów dokumentalnych

28.01.2019

clapper-board-1019607.jpg

W pierwszym tygodniu ferii Centrum Kultury 105 w Koszalinie zaprasza chętnych licealistów, zainteresowanych tworzeniem filmów dokumentalnych na specjalne warsztaty, podczas których zdobędą wiedzę m.in. na temat dokumentacji, pisania scenariusza, narracyjnego i wizualnego stylu filmu.

Koszt to 50 zł od osoby.

Przed warsztatami uczestnicy wezmą udział w spotkaniu z producentami, z którymi wypracują kierunek, w którym podąży realizowany przez nich dokument. Można założyć, że będą to tematy związane z funkcjonowaniem nowych technologii czy mediów społecznościowych.

Same warsztaty to sześciodniowy program edukacyjny, którego zadaniem jest poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu filmoznawstwa.Będzie to okazja do pogłębionego obserwowania rzeczywistości, a praca z kamerą pretekstem do spotkania z drugim człowiekiem.Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół średnich w każdym stopniu zaawansowania filmowego, a nawet jego braku, wystarczy ciekawość i potrzeba opowieści. W trakcie uczestnicy będą pracować nad kolejnymi etapami filmu: rozwijać pomysł, tworzyć scenariusz, dokumentacje, przejdą przez okres zdjęciowy, montaż, postprodukcję.

Finalnym celem warsztatów jest stworzenie filmu dokumentalnego, którego twórcami będą uczestnicy, a który będzie prezentowany na różnych imprezach filmowych dotyczących twórczości najmłodszych filmowców, a także festiwalach filmowych.

Wykłady z zakresu tych zagadnień – poparte wyświetlanymi w ich trakcie fragmentami filmów – poprowadzi Maciej Sterło Orlicki – rocznik 1972. Absolwent politologii Wyższej Szkoły Dziennikarstwa w Warszawie (2001). Ukończył kurs fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy; kształcił się również w Wyższym Studium Realizacji Telewizyjnej PWSFTiTV w Łodzi (2004). Autor scenariuszy filmów fabularnych i sztuk teatralnych, m.in.: Zakręt hipopotama, Wrzód, Bracia. Współautor nagrodzonego w polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill scenariusza Zandka wycierać buty.Gościem warsztatów będzie także Adam Palenta – rocznik 1976, operator filmowy, reżyser filmów dokumentalnych, fotograf. Ukończył studia na wydziale operatorskim Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiował również w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Jest autorem zdjęć do filmów w reżyserii Kuby Czekaja, m.in. wielokrotnie nagrodzonych „Baby Bump” i „Królewicz Olch”. Za ten ostatni film otrzymał nagrodę za zdjęcia na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Warsztaty zostaną sfinansowane przez CK105 i Pełnomocnika Prezydenta d.s. Uzależnień.

Zgłoszenia należy wysłać na adres: tomasz.badowski@ck105.koszalin.pl
28 stycznia-2 lutego. Warsztaty z realizacji filmu dokumentalnego. Centrum Kultury 105 w Koszalinie.