AED na straży bezpieczeństwa w CK 105

AED na straży bezpieczeństwa w CK 105

16.12.2016

fan02_1.jpg

fan02_1.jpg

DSC_0220.JPGAutomatyczny defibrylator zewnętrzny: strażnik zdrowia w CK 105
Fundacja sprezentowała CK 105 defibrylator  

Centrum Kultury 105 w Koszalinie dzięki ogromnej szczodrości i uprzejmości Fundacji „Pokoloruj Świat” reprezentowanej przez Teresę Żurowską i Małgorzatę Chodkowską otrzymało defibrylator. Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o konieczności defibrylacji, która przez zastosowanie impulsu elektrycznego przywraca prawidłowy rytm pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia pozwala na przeżycie w ok. 75% przypadków. Centrum Kultury 105 w Koszalinie jako organizator wielu wydarzeń kulturalnych,  odbywających się w mieście skupia wielu odbiorców (w 2016 r. było ich łącznie ok. 280 tys. osób).  W związku z tym, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich odbiorców kultury odwiedzających CK 105 w Koszalinie posiadanie takiego urządzenia jest koniecznością. Ceniąc życie i zdrowie mieszkańców Koszalina niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej pomocy w sytuacjach, które tego wymagają.

Urządzenie, które znalazło się na wyposażeniu CK 105 w Koszalinie jest zautomatyzowanym defibrylatorem zewnętrznym, wykorzystującym komunikaty głosowe oraz rysunki w celu instruowania ratownika podczas reanimacji składającego się z defibrylacji i/lub resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej pacjenta, defibrylator monitoruje rytm EKG serca pacjenta. Urządzenie analizuje rytm tego organu i określa, czy pacjent wymaga zastosowania defibrylacji, czy też nie. Defibrylator posiada takie funkcje jak m.in.: wykonywanie cyklicznych autotestów w celu zapewnienia ciągłej gotowości, wykorzystanie jednoelementowego zestawu elektrod, dzięki czemu łatwiejsze jest właściwe przymocowanie elektrody do pacjenta, wydawanie komunikatów głosowych i graficznych kierujących działaniem ratownika w nagłych wypadkach dotyczących pracy serca, związanych z rodzajem wykonywanej operacji oraz momentem jej wykonania, np. wezwanie pomocy lub przeprowadzenie reanimacji.

grazyna_mielczarek_autorka_proj.jpgGrażyna Mielczarek z Zespołu tanecznego „Szyk”, działającego w CK 105 w Koszalinie:Centrum Kultury 105 w Koszalinie jest obiektem użyteczności publicznej, gdzie przebywa duża ilość osób i dlatego cieszy fakt, że w tym obiekcie dostępny będzie defibrylator niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia reanimacji w przypadkach nagłego zatrzymania pracy serca. Z danych statystycznych wynika, że choroby układu krążenia są zdecydowanie największym zagrożeniem życia w Polsce, a tym samym stanowią najważniejszą przyczynę umieralności. Urządzenie może być użyte przez osoby nie posiadające wykształcenia medycznego. Jest proste w obsłudze. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne powinny na stałe zagościć w miejscach często uczęszczanych przez ludzi, np. na lotniskach, w samolotach, kinach, teatrach, centrach handlowych itp. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym jasno określa, że każda osoba znajdująca się w miejscu wystąpienia nagłego zagrożenia zdrowotnego innej osoby ma prawo wykorzystać automatyczny defibrylator zewnętrzny (w skrócie AED – przyp. aut.) bez względu na rodzaj posiadanych kwalifikacji w celu ratowania osoby, której życie lub zdrowie jest zagrożone.

 

 

 

 

 


< powrót

bip.png   logo_cikit.png   hanza_logo-napis.png   mif-logo.png

© Centrum Kultury 105
Wykonanie: strony internetowe słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font