TOŚKA VI

DoobraGramy,
100 gram

TOŚKA VI
Tomasz "Tośka" Szeląg, ur.1970 r., zm. 2005 r. Perkusista wielu koszalińskich zespołów. Przygodę z instrumentami perkusyjnymi zaczynał jako 18-to latek. W 1988 r. zgłosił się do klubu osiedlowego "Na Skarpie" (gdzie ówczesnym instruktorem był Jacek Paprocki, obecny dyrektor Centrum Kultury 105). Tośka początkowo nic nie potrafił, jednak prowadzący zauważył w nim wielki zapał i chęć samodoskonalenia. Niedługo potem Tomasz zaczął grać w koszalińskich zespołach.

Najwięcej na jego grze zyskały, najbardziej znane koszalińskie grupy Mr.Zoob i Gdzie Cikiwiaty. Z drugim ze składów współpracował w latach 1992 - 1998. To z tym zespołem wygrał ogólnopolski festiwal Marlboro Rock In, to w tej grupie dostrzegli go przedstawiciele firmy "Zildjian" produkującej talerze perkusyjne. Dzięki swojej już wtedy rewelacyjnej grze otrzymał komplet talerzy, a koncerty grał w koszulce reklamującej producenta perkusyjnego sprzętu. Zanim jeszcze opuścił Gdzie Cikwiaty dołączył (w roku 1993, a według innych źródeł w 1994 roku) do reaktywowanej po latach znanej formacji Mr.Zoob. Mimo, że grał koncerty w kraju i za granicą to nie zapominał o kolegach z Koszalina.

Był założycielem grupy Suońce (pierwsza nazwa Słońhce), z którą wygrał ogólnopolski festiwal Rock w Armii. Był współzałożycielem Kolesi, grupy grającej rockowe covery. Dołączył do składu Ivony, grupy propagującej (wymyślone przez członków zespołu) gatunki hard puls polo, disco polo progressive, czy pink metal. Ponadto można go było usłyszeć w grającej na początku lat 90-tych grupie Mocz Tenora, albo zespole Blondyn, z którym wziął udział podczas lokalnego festiwalu rockowego "Generacja"

Jesienią 2004 r. stan zdrowia Tomasza pogorszył się i perkusista trafił do szpitala. Jeszcze w Sylwestra zagrał z Ivoną przed ratuszem na Rynku Staromiejskim. Wrócił do szpitala, z którego już... nie wyszedł

Od 2005 r. przyjaciele, koledzy, fani Tomasza Szeląga organizują coroczne koncerty poświęcone pamięci "Tośki".Jest to muzyczny hołd składany zmarłemu muzykowi. Okazja do spotkań i wspomnień. Każdy z koncertów jest inny, ma inną formułę, odbywał się w różnych miejscach by (jak się wydaje) na stałe zadomowić się w miejscu gdzie "Tośka" ćwiczył na perkusji, czyli we wnętrzach amfiteatru. Podczas tegorocznego, szóstego spotkania organizatorzy i zespoły występujące oddadzą hołd przyjacielowi i koledze grając covery utworów ulubionych zespołów Tomasza "Tośki" Szeląga.