Wystawa indywidualna Bogdana Dziworskiego pt. "f/5.6"

25.11.2021

Dziworski_net06.jpg

fot. Bogdan Dziworski

Termin: 25.11.2021-9.01.2022r.
Miejsce: Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Bałtycka Galeria Sztuki

Wystawa indywidualna znanego filmowca i fotografika Bogdana Dziworskiego pt. "f/5.6", składająca się z jego reporterskich zdjęć, przedstawiających codzienne życie w Polsce, w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych XX w.

Wystawa zorganizowana została przez renomowaną Leica Gallery w Warszawie, we współpracy z Agencją Zegart.
Kurator wystawy - Rafał Łochowski.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy. Prezentowane zdjęcia to niezwykły obraz polskiego społeczeństwa lat 60., 70. i 80.

Bogdan Dziworski z zawodu jest operatorem i twórcą filmowych dokumentów. Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki, spojrzenie wyniesione z pracy, z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę, o której pisał Walter Benjamin w „Małej historii fotografii”. W efekcie każde zdjęcie to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.

Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Zdjęcia Dziworskiego mają również znaczenie historyczne i poznawcze. Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby, przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego. Pierwszy album pod tytułem „My View” ukazał się w 1981 roku, w Wiedniu. Kolejny powstał dopiero w latach 90. Wówczas zorganizowano również kameralne wystawy: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie.

Kurator wystawy Rafał Łochowski.

logosy-wystawa.png