Wystawa dr Moniki Rak i dr Marcin Jędrzak

15.03.2021

1.jpg

Centrum Kultury 105 w Koszalinie zaprasza do Bałtyckiej Galerii Sztuki na wystawę dr Moniki Rak i Marcina Jędrzaka.

Pracę artystów można oglądać od 15 marca.

W związku z ogłoszonymi 17.03.2021 obostrzeniami zapobiegającymi rozszerzaniu się pandemii COVID 19, od dnia 20.03.2021 do dnia 9.04.2021 włącznie galeria będzie zamknięta.

Na wystawie pn.: „W kierunku linii” Monika Rak zaprezentuje wybrane cykle prac realizowane w ostatnich latach w technikach charakterystycznych dla jej twórczości czyli rysunku szytego, haftu i tkaniny. Artystka  w swoich realizacjach chętnie sięga do rysunkowych środków wizualnych i opisuje otaczającą ją rzeczywistość za pomocą wyszywanych nicią linii, punktów, które to bardzo często są pierwszym śladem zostawionym na płaszczyźnie płótna.  Wykorzystuje w swoich realizacjach bardzo oszczędną, niemalże syntetyczną formę, gdzie zostawione niekiedy swobodnie opadające nieci tworzą odrębną rzeczywistość, wykraczającą poza płaszczyznę płótna.
Monika Rak jest doktorem sztuk plastycznych, artystką działającą na pograniczu rysunku i tkaniny eksperymentalnej. Jest adiunktem w Katedrze Wzornictwa na UTP w Bydgoszczy, gdzie prowadzi pracownią Technicznych Aspektów Modelowania w zakresie tkaniny oraz Rysunku Specjalistycznego. Współtworzy markę RAK HAFFER crafted in Poland. W latach 2014 – 2018 wykładowca w School of Form na specjalności Domestic Design, gdzie prowadziła Rysunek Koncepcyjny oraz projekty związane z tkaniną eksperymentalną. W swojej pracy doktorskiej „Konstrukty rysunkowe. W poszukiwaniu plastycznych metod analizy rzeczywistości” podjęła próbę wyznaczenia własnej kategorii plastycznej nazwanej konstruktem rysunkowym, opartej na linearnej analizie rzeczywistości (2014). Z wyróżnieniem ukończyła Media Rysunkowe na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2010). Jest laureatką I nagrody w Konkursie Sztuki Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego POLYGONUM 4 z 2016 r., a w 2013 r. otrzymała stypendium artystyczne Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Jej prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach m.in. na:  “Textile art of Toddy” (Bratysława, Poprad, Győr, Bielsko-Biała ), 3 Triennale Tkaniny “Bez Hranic 2012” (Bratysława, Győr, Liptowski Mikulasz, Bielsko-Biała), Wystawie “A State of Un-Play” (Atelier 35, Bukareszt), 6 Wystawie Miniatury Tekstylnej oraz 9 Biennale Tkaniny “Scythia 9” (Kherson), Wystawie “Love – just a chemical reaction?” (Factory-Art Gallery, Berlin).

Natomiast Marcin Jędrzak zaprezentuje trzy cykle prac z dziedziny fotografii : ,,Granice", ,,Chwila" i „Milczenie". Powstały one tuż przed pandemią podczas pobytu w Kołobrzegu. Prezentowana wystawa pod tyłem „Granice" to uchwycone kadry z bezkresnych układów zaobserwowanych w naturze. Próba ukazania i zrozumienia często niedostrzegalnego.
Artysta w 1997 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Jest on autorem ponad 400 wdrożonych projektów dla polskich i zagranicznych firm, takich jak: AM.PM lnspirers, Amica, Besco, Brenor, Deante, Ferro, Koło, Domotehnika, Sanitec, Hydrokan Winkiel, lnstal Projekt, Karmelit, Krofam, Lena Lightings, Laminex, Lecico, Lokas i Marmorin. Jego projekty nagradzane były wielokrotnie w konkursach Dobry Wzór, Łazienka Wybór Roku, Top Design Awards i innych, oraz prezentowane na wystawach polskich w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i zagranicznych w Innsbrucku, Tallinie, Kijowie, Berlinie, Mediolanie i Bolonii. Marcin Jędrzak jest właścicielem marki produktów Biosurface oraz współwłaścicielem marki Glob Design. W 2016 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe. Od 2017 roku jest adiunktem na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania ogólnego i specjalistycznego.