Wystawa jubileuszowa z okazji 35 lecia pracy twórczej Ewy Miśkiewicz – Żebrowskiej pn.: „CZAS I PRZESTRZEŃ W GRAFICE I MALARSTWIE”

Termin wystawy: 05.09. - 05.10.2014 r.
Miejsce: Centrum Kultury 105 w Koszalinie Bałtycka Galeria Sztuki
Wernisaż: 05.09.2014 t., godzina 18:00

Wystawa jubileuszowa z okazji 35 lecia pracy twórczej Ewy Miśkiewicz – Żebrowskiej  pn.: „ CZAS I PRZESTRZEŃ W GRAFICE I MALARSTWIE” (Na wystawie zaprezentowanych zostało ok. 50 prac graficznych i  malarskich).

EWA MIŚKIEWICZ-ŻEBROWSKA / GRAFIKA MALARSTWOUrodziła się w Łodzi. Od 30 lat mieszka i tworzy w Chałupach, Koszalinie i Szczecinie. Artystka wielu zainteresowań i umiejętności m.in. w dziedzinie muzyki, teatru, filmu, sztuk plastycznych. W Łodzi ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego na wydziale instrumentalnym, Studium Technik Teatralno-Filmowych oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego, Wydział Grafiki i Malarstwa w zakresie grafiki artystycznej i fotografii w Pracowni Wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi i Fotografii prof. Ireneusza Pierzgalskiego. W Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa obroniła doktorat i habilitację. Wykładowca w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nauczyciel dyplomowany przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Plastycznych im. Wł. Hasiora w Koszalinie. W latach 1994 – 1999 była nauczycielem w Kolegium Języka Polskiego w Koszalinie, prowadząc warsztaty twórcze w zakresie integracji literatury z plastyką. W latach 1997 – 2006 pełniła funkcję doradcy metodycznego do spraw przedmiotów sztuka i plastyka, gdzie prowadziła galerię „Centrum”, prezentując sylwetki znanych i cenionych artystów oraz nauczycieli-twórców i ich uczniów. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.

Od 1990 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1996 r. do chwili obecnej prezes wielu kadencji ZPAP Okręgu Koszalin-Słupsk. Od 1998 r. jest współorganizatorem i komisarzem artystyczno-organizacyjnym Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach, którym nadała nazwę "Czas i miejsce dla sztuki". Plenery od 17 lat odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta  Koszalina, utrwalając pozycję Koszalina i regionu na mapie kulturalnej Polski i poza jej granicami. Od 2000r. jest kuratorem kilkudziesięciu wystaw w  Galerii RATUSZ w gmachu Urzędu Miejskiego w Koszalinie, gdzie  prezentowane są wystawy artystów polskich i zagranicznych. W 1997r. była pomysłodawcą i współorganizatorem dorocznego przeglądu środowiska twórczego Koszalina członków ZPAP pn. "Postawy Roku", odbywającego się w Muzeum Okręgowym w Koszalinie do 2006r. Od 2012r. realizuje autorski projekt cyklu wystaw pod hasłem „6 X SZTUKA”, zapraszając artystów uprawiających różne dyscypliny twórcze.

Dziedziny twórczości Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej: grafika artystyczna, malarstwo sztalugowe, rysunek, rzeźba, fotografia.

Działalność artystycznaAutorka 35 wystaw indywidualnych m.in.- Łódź –Galeria ZPAP, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Miechów BWA, Nowy Targ- BWA, Olkusz - MBWA, Kopenhaga – Galeria Thorasminde, ok.180 zbiorowych wystaw  międzynarodowych, ogólnopolskich oraz polskiej sztuki zagranicą m.in.: Warszawa —Arsenał 88, „Czas i Miejsce dla Sztuki –Osieki 1998-2011, Instytut Słowacki, Łódź –Małe Formy Grafiki, BWA, „Stypendyści” Muzeum Historii Miasta Łodzi, Hannover - EXPO 2000, Neubrandenburg – „Przestrzenie wyobraźni”, Neuminster, Gladsaxe, Weimar, Frederikshaven, Utrecht – XXI Międzynarodowy Kongres Ekslibrisu, Seinajoki – „Polska sztuka” Herne – „Sztuka Łączy – Kunst Verbindet”. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń za działalność artystyczną, dydaktyczną, wychowawczą i organizacyjną m.in.: nagrody MEN, Prezydenta Miasta Koszalina, odznaczenia „Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej", „Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego", Złota Odznaka ZPAP.
Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i zagranicą.