Koncert duetu LOS DESPERADOS

W piątek 21 marca o godz. 19:30 w sali widowiskowej CK105 w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego HITY NA GITARZE odbył się koncert duetu Los Desperados.

Zespół Los Desperados tworzą  Marcin Czarnecki i Piotr Dębowski. W Polsce od wielu lat uznawani są za najlepszy duet gitarowy.Wielokrotnie byli na szczycie rankingów organizowanych przez najbardziej prestiżowe pisma  gitarowe, m.in :
- I miejsce w plebiscycie magazynu "Gitara i Bas",
- Gitarowy Top '99 - w kategorii "Inne style muzyczne",
- I miejsce w plebiscycie czytelników "Świata Gitary" w kategorii "Najlepszy polski zespół z udziałem gitary" (2005r),
- II miejsce w kategorii - "Najlepsza polska płyta gitarowa" dziesięciolecia.

Dowodem uznania działalności artystycznej zespołu było umieszczenie ich zdjęcia na okładce "Świata Gitary". Marcin Czarnecki i Piotr Dębowski ukończyli Akademię Muzyczną w Łodzi .Od tego czasu grają razem, wywołując entuzjazm publiczności zarówno na koncertach kameralnych jak i dużych salach koncertowych.Ich występy to instrumentalne wyczyny, perfekcja i wirtuozeria. Grają instrumentalną muzykę akustyczną z sukcesem łącząc różne gatunki i style muzyczne.

Z jednakowym mistrzostwem wykonują zarówno opracowania utworów klasycznych, jak i jazzowych, pop, flamenco, folk, ragtime czy nawet country - niejednokrotnie prowokując i wprawiając w zakłopotanie recenzentów poważnych pism fachowych.  W ich repertuarze przeważają głównie błyskotliwe, dynamiczne i wirtuozowskie utwory ale dla kontrastu  pojawiają się także piękne, nastrojowe smooth-jazzowe ballady.
Wykonują zarówno dobrze znane kompozycje muzyki instrumentalnej w swoich własnych, oryginalnych aranżacjach (w tym również wielkie hity muzyki światowej)  jak również własne kompozycje. Do tej pory grali w Polsce, na scenach Europy (m.in. we Francji, Włoszech , Niemczech, na Wyspach Kanaryjskich, na  Słowacji) a także w USA. Od kilku lat stanowią prawdziwą atrakcję polskich festiwali muzycznych: od ściśle klasycznych - po rozrywkowe, zawsze zapełniając po brzegi sale koncertowe. Grę gitarzystów cechuje oryginalne i nowoczesne brzmienie. Używają gitar elektroklasycznych i ektroakustycznych umiejętnie wykorzystując elektroniczne procesory dźwiękowe.

Na swoim koncie maja kilkaset koncertów oraz występów w radiu i telewizji, wydanie 2 płyt CD: "Wielkie przeboje w wersji gitarowej" (Music Voice), "World Greatest Hits" (Professional Music Press), trzecia (juz nagrana) ukaże sie wkrótce. Potwierdzeniem kunsztu artystycznego i najwyższego poziomu wykonawczego zespołu są entuzjastyczne recenzje zarówno przedstawicieli młodej generacji słuchaczy, jak i starszych melomanów.

Organizatorami koncertu było: Centrum Kultury 105 w Koszalinie oraz Pałac Młodzieży.
Przesłuchania konkursowe odbyły się 21 i 22 marca w siedzibie Pałacu Młodzieży.