Wystawa pt. „O człowieku i naturze” - Anna Kola i Jolanta Gawryś-Jędrej

Od 3 kwietnia do 5 maja 2014 r. w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Centrum Kultury 105 w Koszalinie prezentowana była wystawa pt. „O człowieku i naturze” Anny Koli i Jolanty Gawryś-Jędrej.
Wernisaż odbył się 3 kwietnia o godz. 17:00.

Na wystawie swoje najnowsze realizacje zaprezentowały dwie artystki mieszkające obecnie i tworzące w Toruniu - Anna Kola i Jolanta Gawryś-Jędrej. Obie związane z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym ich drogi przecięły się po raz pierwszy.

Dr hab. Anna Kola (działająca w obszarze fotografii, grafiki i szkła) prowadzi pracownię Fotografii na specjalizacji Multimedia, którą ukończyła Jolanta Gawryś-Jędrej, obecna doktorantka tamtejszego Wydziału (działająca głównie w obszarze fotografii).

Było to spotkanie dwóch osobowości i temperamentów twórczych, a jednocześnie dwóch spojrzeń na fotograficzne medium. Jednego czystego, skupionego na doskonałym fotograficznym odwzorowaniu i drugiego interpretującego naturę poprzez fotografię i szkło.

Anna Kola inspiruje się naturą tworząc wielowarstwowe, fotograficzne pejzaże i obiekty ze szkła, w których wykorzystuje drewno i kamień.
W twórczości Jolanty Gawryś-Jędrej kluczową rolę odgrywa człowiek i jego psychika. Artystka tworzy złożone portrety studyjne łącząc fotografię z haftem, farbami fosforescencyjnymi oraz technikami multimedialnymi.

Obu Paniom oprócz tematu natury szczególnie bliskie jest pojęcie przestrzeni w fotografii. Niejednokrotnie bowiem tworzą obiekty fotograficzne, które z dwuwymiarowej płaszczyzny przechodzą w trójwymiarową przestrzeń.

Na wystawie każda z artystek zaprezentowała swoje postrzeganie otaczającej ich rzeczywistości (natury i człowieka), a także prace będące pewnego rodzaju ukłonem w stronę idei i inspiracji tej drugiej.