Będzie tylko lepiej - jednoaktówka komediowa

4 kwietnia 2011r.w kinie Kryterium odbył się spektakl pt. " Będzie tylko lepiej" - jednoaktówka komediowa.

Autor: Jacek Hempel
Występili: Marek Siudym i Jacek Kałucki
Reżyseria: Stefan Friedmann

Jacek Hempel po raz wtóry umówił się ze swoimi bohaterami, Panem "A" i Panem "B" (pierwszy raz w sztuce "Jakoś to będzie") na gorący Polaków dyskurs w bardzo ważnej sprawie. Oczywiście z lekkim przymrużeniem oka, wszak jest to jednak komedia. Od pierwszego spotkania upłynęły cztery lata i w ich życiu wiele się zmieniło; priorytety, status społeczny, rozczarowania i pasje. Wśród motywów zaangażowania w otaczającą rzeczywistość na pierwszym planie jawi się ekologia i ochrona środowiska w Ich małej ojczyźnie. Dzieli obu sporo, ale jedno łączy na pewno: urodzili się i żyją w kraju nad Wisłą. Czy to wystarczy krajanom odejść od uprzedzeń i znaleźć satysfakcjonujący consensus? Autor z sympatią kreśli swoich bohaterów, zapewne ich lubi i dlatego nie odbiera szansy na porozumienie, o co w Polsce łatwo nie jest.
Reżyserem spektaklu jest Stefan Friedmann, który znakomicie odczytał tekst i z wrodzoną sobie ironią i satyrą przełożył go na scenę. Nie miał łatwego zadania, bo musiał okiełznać temperamenty dwóch stołecznych aktorów - Marka Siudyma jako pana "A" (rozkochanego w przyrodzie) i Jacka Kałuckiego jako pana "B" (zdesperowanego biznesmena). Aktorzy w naturalny sposób, wspaniale rysują postacie i jednocześnie są reprezentantami pewnych charakterów i typów ludzkich. To pomaga szerzej spojrzeć na problemy zawarte w sztuce. Trzeba tu także wspomnieć o poznańskim kompozytorze Piotrze Żurowskim, który swoją muzyką i efektami, przenosi nas do parku pełnego ptactwa - głównie kaczek.
Tytuł sztuki "BĘDZIE TYLKO LEPIEJ" brzmi optymistycznie i niechaj jego nuta nam towarzyszy w nadchodzącym czasie.