TOŚKA 9

1 marca 2013 r.w Pubie "Freak" odbyła się impreza pn. TOŚKA 9.

Zagrali: TYMON & TRANSISTORS KOLESIE ZWIERZAK & DR Ł

TOMASZ "TOŚKA" SZELĄG
Tomasz "Tośka" Szeląg - (1970 - 2005) perkusista zespołów Mr. Zoob, Gdzie Cikwiaty. Współtworzył zespoły Słońhce (później Suońce), Kolesie i Blondyn. Grał również z zespołami Ivona, Mocz Tenora, czy Mrs Zoob. Pod koniec lat 80. Tomek Szeląg zgłosił się do Klubu Osiedlowego "Na Skarpie". W owym czasie instruktorem muzycznym w placówce był Jacek Paprocki (ex-dyrektor CK 105). Tomek nie umiał nic, ale posiadał ogromny zapał. Po ok. dwóch latach pilnej nauki i doskonalenia warsztatu Tomek zaczął udzielać się w zespołach rockowych. Na początku lat 90. trafił do Gdzie Cikwiaty, potem zasilił szeregi reaktywowanego Mr.Zoob-a. Talent Tomka (w międzyczasie "ochrzczonego" Tośką) dostrzegli przedstawiciele firmy Zildjan. W zamian za reklamowanie produktów wymienionej firmy Tomek otrzymał komplet prestiżowych "blach" do perkusji. Wraz z Gdzie Cikwiaty i Mr.Zoob nagrywał płyty, koncertował w kraju i poza jego granicami. Nietrudno się domyślić, że Tośka stał się rozpoznawalną postacią w Koszalinie. Prawie wszyscy chcieli z nim grać i zapraszali do swoich zespołów, projektów. Tomek rzadko odmawiał stając się chyba najbardziej rozchwytywanym i zapracowanym muzykiem rockowym w mieście. Pod koniec lat 90. z jego inicjatywy powstał zespół Słońhce (przemianowany później na Suońce). Muzyk współtworzył formacje Blondyn i Kolesie. Dołączył również do składu Ivony, prezentującej disco polo progressive. W drugiej połowie 2004 r. stan zdrowia Tomka pogorszył się na tyle, że konieczny był pobyt perkusisty w szpitalu. Leczenie zdawało się przynosić rezultaty. Dzięki temu Tośka mógł wraz z Ivoną zagrać koncert podczas koszalińskiego Sylwestra Miejskiego na Rynku Staromiejskim. To był niestety krótki urlop "od szpitala". Choroba uderzyła wtedy ze zdwojoną siłą. 13 stycznia 2005 r. rodzina, przyjaciele, znajomi, fani zespołów, w których grał perkusista usłyszeli tragiczną informację: Tomek nie żyje. Pogrążeni w smutku, muzyczni koledzy Tośki doszli do wniosku, że należy zorganizować koncert poświęcony pamięci przyjaciela. Pierwsze wydarzenie zatytułowane po prostu "Tośka" odbyło się w Klubie "Kreślarnia" 22 lutego 2005 r. Wielu zgromadzonych wtedy w lokalu przekonywało organizatorów, że takie spotkanie muzyczne w hołdzie Tośce nie powinno być wydarzeniem jednorazowym. W ten oto sposób od 2005 r. odbyło się już 8 koncertów poświęconych pamięci Tomka "Tośki" Szeląga. 1 marca 2013 r. wieczorem, w Pubie "Freak" rozpocznie się "Tośka 9".

ZWIERZAK & DR Ł
Duet ten tworzą Marcin "Zwierzak" Mazur i Łukasz "Doktor Ł" Żurawski. Wcześniej muzycy udzielali się w blues - rockowej formacji Chevy Nova. Po rozpadzie zespołu wymieniony duet postanowił kontynuować swoją podróż przez muzykę bluesową. Powstała minimalistyczna i intrygująca jednocześnie propozycja nie tylko dla fanów gatunku muzycznego wywodzącego się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk. "Zwierzak" jest grającym na harmonijce ustnej wokalistą, zaś "Dr Ł" akompaniuje na gitarze elektrycznej obsługując jednocześnie nogami mini zestaw perkusyjny. ZWIERZAK & DR Ł koncertowali już m.in. w Pubie BeWuA i Centrali Artystycznej.

KOLESIE
To zespół rockowy wykonujący covery, czyli przeróbki znanych piosenek. Repertuar grupy oscyluje wokół muzyki rockowej, bluesowej i popu. Kolesie grają utwory takich wykonawców, jak m.in.: T.Love, Dżem, IRA, Kobranocka, Queen, The Rolling Stones, Gary Moore oraz wiele współczesnych przebojów. Zespół posiada wieloletnie doświadczenie sceniczne, poparte występami u boku gwiazd polskiej estrady. Kolesie najlepiej czują się w małych klubach, gdzie preferowane jest granie "na żywo". Chętnie też występują na wszelkiego rodzaju imprezach plenerowych. Szeroki repertuar jest każdorazowo dopasowywany do charakteru imprezy. Ze sceny zawsze bije pozytywna energia, koncerty są okraszone sporą dawką poczucia humoru. Tym razem, specjalnie na potrzeby koncertu zespół wykona kilka utworów przy akompaniamencie... Tośki, który parę lat temu zarejestrował podkłady perkusyjne do kilku wykonywanych przez Kolesi utworów.

Grupa TYMON & TRANSISTORS powstała w lipcu 2002 r. na Przystanku Olecko. Pierwszy skład TRANSISTORSÓW to kwartet z Tymonem Tymańskim, Radkiem Skrodzkim oraz braćmi Marcinem i Filipem Gałązkami. Po paru miesiącach Skrodzkiego zastąpił sopocki basista Tomasz Kvajah Szymborski; niebawem, wraz z Filipem Gałązką, Szymborski zasilił sekcję rytmiczną świeżo reaktywowanej Brygady Kryzys, legendy polskiej sceny alternatywnej. W latach 2002-2003 TRANSISTORSI pracowali nad soundtrackiem do głośnego filmu "Wesele“ w reżyserii Wojtka Smarzowskiego (w nagraniu płyty, jako goście specjalni, wzięli udział m.in. Lech Janerka, Robert Brylewski oraz Jacek Lachowicz). Zarówno film, jak i płyta były szeroko komentowane oraz nagradzane (za muzykę do "Wesela“ Tymański zdobył Orła 2003 oraz Złotą Kaczkę czasopisma "Film“). W latach 2004-2006 TRANSITORSI sporo koncertowali i pracowali nad następnym, poważniejszym w tonie materiałem, który znalazł się na drugiej płycie pt. "Don't Panic! We're From Poland“. Dominują na nim surowe hard rockery, przeplatane melodyjnymi balladami oraz intrygującymi numerami w klimacie 'nowofalowego' reggae. Album ukazał się na początku 2007 nakładem trójmiejskiego wydawnictwa Biodro Records. W międzyczasie Szymborskiego zastąpił gdyński basista Arek Kraśniewski, udzielający się w kilku alternatywnych trójmiejskich formacjach. W 2009 r. zespół wydał płytę "The Bigos Heart“ - kompilację najlepszych utworów Trupów i Czanu (dawnych formacji Tymańskiego) w nowych aranżacjach TRANSISTORSÓW. Gościnnie pojawili się na niej: Leszek Możdżer, Grzegorz Halama, Daniel Hertzov oraz Kuba Staruszkiewicz. Zespół cały czas pracuje nad musicalem."Polskie Gówno“ to okazały projekt, w ramach którego powstaje fabularny film w reżyserii Grzegorza Jankowskiego (eks-Łossskot). W filmie zobaczymy całą plejadę koryfeuszy polskiej sceny alternatywnej z Mitch & Mitchem, Dick 4 Dickiem, Von Zeitem, Ścianką, Kobietami i grupą Homosapiens. Oprócz samego zespołu, w aktorskich rolach pojawią się m.in. Grzegorz Halama, Robert Brylewski, Sonia Bohosiewicz, Elżbieta Jarosik, Arek Jakubik, Bene Rychter, Adam Woronowicz, Konrad Imiela, Cezary Studniak oraz Paweł Końjo Konnak.

bip.png   jazz.pnglogo_nowe_na_str.jpg eska.png 

© Centrum Kultury 105
Wykonanie: strony internetowe słupsk